Ostrożnie z otwieraniem nowych wiadomości. Ostatnio wysyłający wirusy korzystają z bardziej subtelnych form skuszenia do otworzenia wiadomości i załącznika. Przesyłana treść jest bardzo realistyczna, opatrzona szczegółami, ale w dalszym ciągu pozostawia wiele śladów, które mogą uchronić nas od kłopotów.

Sz. P

W zwiazku z tym ze wplynelo do nas pismo w sprawie nr.00928384
jestesmy zmuszeni skierowac sprawe do komornika sadowego, ktory dokona
egzekucji dlugu o ktorym jest mowa w pismie.

KRUK S.A.

NIP: 894-23-89-605
REGON: 931189985
KRS: 0000240829
Kapitał zakładowy i wpłacony: 17 291 773,- PLN
adres: 51-116 Wrocław
ul. Wołowska 8

Sąd Rejestrowy:
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej VI Wydział
Gospodarczy KRS

Taka treść może spowodować podniesienie ciśnienia u wielu, także tych, którzy kredytów w życiu nie brali. A mało to razy się słyszało, że ktoś brał kredyt na ukradzione dane?

Lecz jeśli tylko uda się nam powstrzymać od szybkiego uruchomienia szczegółów w załączniku, od razu zauważymy kilka szczegółów:

  • niektóre wiadomości mają popsute polskie znaczki
  • niektóre wiadomości nie mają polskich znaków w ogóle
  • załącznik jest plikiem typu EXE – od wielu lat wiadomo, że ten typ pliku prawie na pewno zawiera wirus – jest to po prostu jakiś program, a my go sami u siebie na komputerze uruchomimy – i może się nic nie stać, ale np wszystko co wpiszemy na klawiaturze powędruje do autora programu – wszystko to znaczy nasze hasła, loginy, nr kart kredytowych. Podobno są wersje tej aplikacji, które podmieniają kopiowane nr rachunku, czyli Ty kopiujesz i wklejasz swój nr rachunku bankowego, a program radośnie podmienia go na własny. I albo pieniądze które miałeś wysłać idą na rachunek złodzieja, albo pieniądze które oczekujesz pójdą na rachunek złodzieja
  • nadawca wygląda jak Kruk-windykacja@biuro.pl no ale już tu mamy haczyk , domena biuro.pl na swojej stronie informuje, że nie wysyła takich wiadomości i że są to wirusy. podglądając źródło wiadomości widzimy, że została ona wysłana z serwerów nazwa.pl (możliwe że jakiejś zainfekowanej witryny lub testowego konta)

W ostatnich czasach jest jedna prosta zasada dotycząca wiadomości mail: NIE UFAJ ŻADNEJ, tym bardziej załącznikom – zwracaj uwagę na ich rozszerzenia, czy jest jedno, czy dwa, sprawdzaj na pisownie wiadomości, jej uniwersalność, szczegóły, adres mailowy na jaki zostały wysłane. Np dlaczego na firmowe konto dostaje wiadomość o prywatnym kredycie, lub fakturę na prywatne konto.