dysk_ssdKiedyś jedną z głównych cech komputerów była pojemność dysku twardego. Początku się megabajty, potem giga. Od pewnego czasu jednak cena za jeden giga spadła do takiego poziomu, że bez problemu w domowym komputerze można mieć i terabajtowy dysk.

Znaczenia nabrały takie parametry jak bufor, szybkość transmisji głośność pracy a nawet zużycie energii. Standardowe dyski twarde muszą mieć na uwadze swoich młodszych braci jaki są dyski SSD. Szybkie jak diabli, ciche, energooszczędne, coraz bardziej wydaje i dostępne, a także, co ma ostatnio również znaczenie lekkie dyski zdobywają obudowy i literki  w systemie.
W obecnej konfiguracji mam dwa dyski, pierwszy szybki podzielony na partycje dysk 360 GB obsługuje system, bieżące aplikacje, dokumenty i aktualne projekty. Drugi, 3TB znacznie wolniejszy dysk to archiwum. Zdjęć, aplikacji,plików projektów. Dodatkowo na ten dysk ustawiłem szybkie uśpienie, oszczędność energii, gdyż większość czasu dysk i tak nic nie robi. Niestety żaden z posiadanych dysków nie jest typu SSD.