Rękodzieło balonowe

Minął pierwszy rok, odkąd spojrzała w me oczy. Z zaufaniem, z miłością – a przynajmniej tak każdy rodzic sobie myśli. Przede wszystkim z nadzieją, że jej życie będzie dobre. Że od rodziców nauczy się żyć i przetrwać w otaczającym ją świecie. Po tak krótkim czasie, nie stałem się ani mądrzejszy, ale wydaje mi się, że jestem dobrym rodzicem – staram się być takim każdego dnia. Nie raz jest to bardzo trudne, zwłaszcza gdy człowiek jest niewyspany, zmęczony, rozdrażniony i zamyślony – co ten mały szkrab znów chce?

Piszę ten poradnik dla ludzi zagubionych, dla tych, co nie mają się kogo zapytać, lub nie wiedzą gdzie. Czasem może ktoś nie wiedzieć nawet jakie jest pytanie.  Oddam każdemu kto tu zajrzy kawałek swojej wiedzy o wychowaniu dziecka. Tej prawdziwej wiedzy, nabytej podczas roku wychowania. Oczywiście, wielu zarzuci, że to śmieszne rzeczy, nieprzydatne lub oczywiste. Gdyby mi ktoś tę wiedzę dał rok temu… moje własne życie było by o wiele łatwiejsze.

Najważniejsza uwaga na wstępie – poradnik piszę na podstawie swoich własnych spostrzeżeń, podczas wychowywania własnego dziecka. Wasze dziecko może i raczej będzie się różniło w szczegółach, ale ogólne zasady będą podobne. Pamiętaj, w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgaj porady – lekarzy, przyjaciół dobrych co mają dzieci w podobnym wieku – oni albo właśnie poradzili sobie z Twoim problemem, lub nie dawno go przechodzili. Twoi rodzice też są pomocni, ale pamiętaj, że minęło sporo czasu odkąd Cię wychowali. I choćby zrobili to bardzo dobrze, wiele zmieniło się od tamtego czasu. Ich uwagi są cenne ale trzeba je konfrontować z rzeczywistością i obecnymi czasami. Możesz również zasięgać rady przez internet, pamiętając, że w większości przypadków, każdy opisuje sposoby, które pomogły przy ich dzieciach – więc nie koniecznie muszą pomóc przy Twoim.

Zapraszam do komentowania, do podzielenia się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat wychowania dzieci. Każdy na pewno ma swoje sposoby, swoje tajemne sztuczki. Nie chowajmy ich, może komuś pomogą, może sprawią, że czyjeś dzieciństwo będzie przyjemniejsze i lżejsze, a cała energia skupiona na zabawie, przyjemności i poznawaniu świata przez wasze dziecko.

Wszystkie części tego poradnika, będą pisane w chwilach, gdy Mada śpi. Więc z góry przepraszam, za brak regularności – która jest bardzo ważnym elementem w wychowaniu dziecka. Bo gdy coś się powtarza, to łatwiej to powtórzyć, człowiek czuje się bezpieczniej, bo wie co nastąpi, wie czego może się spodziewać.

Jak to bywa we wstępie, należy podziękować wszystkim dzięki którym można było dotrzeć do miejsca w którym się jest.
Więc dziękuje
Madzie – bez niej ten poradnik nie miałby sensu,
Żonie – bez niej nie było całego szczęścia i wsparcia
i wszystkim pozostałym, bez których nie wiedziałbym jak być dobrym człowiekiem.